Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Wnioski dla nauczenia

Tak więc przez pierwsze dni materiał jest pamiętany najlepiej, później następuje proces zapominania, który początkowo jest szybszy, a później wolniejszy. Dlatego np. do egzaminu nie należy się uczyć i powtarzać do ostatniej chwili, gdyż materiał przyswojony tuż przed egzaminem jest zwykle gorzej reprodukowany.

W związku z tym, że w pierwszym okresie po nauczeniu materiał ma po czasie „odleżenia się” dążność do szybkiego ulotnienia, należy pierwsze powtórzenie organizować możliwie wcześnie. Wypływają stąd pewne wnioski dla nauczania:

– przy nauczaniu należy nastawić się na zapamiętywanie materiału,

– w ciągu najbliższych dni należy przeprowadzać pierwsze powtórzenie opanowanego materiału,

– ze względu na zmęczenie układu nerwowego należy przed przejściem od jednego materiału do drugiego robić krótką 5-mi- nutową przerwę na wypoczynek,

– przy nauczaniu dobrze jest przeplatać materiał, a więc po przerobieniu historii dobrze jest popracować nad matematyką, aby później wziąć się do nauki języka,

– materiał szczególnie trudny lub taki, na którym szczególnie nam zależy, należy powtórzyć przed snem, gdyż daje to najkorzystniejsze warunki dla zapamiętania i utrwalenia bardzo dobre wyniki daje również zajęcie się jakąś sprawą zaraz po przebudzeniu.

Pamięć badamy najbardziej różnorodnymi metodami. Dawniej badano zapamiętywanie wielu głosek bez sensu. Ponieważ istnieje wielka różnica między głoskami bez sensu a wyrazami organizującymi się w sensowne całości – badano również szybkość i trwałość, jak również dokładność zapamiętania różnego rodzaju tekstów. Ostatnie metody badania dążą do przeanalizowania czynności pamięci w trakcie codziennej działalności1. „Kiedy byłem dzieckiem, zawieziono mnie w kieleckie. Jechałem całą dobę na południe od Kielc przez olbrzymie lasy wozem wyłożonym półkoszkami. W pewnym miejscu w czasie postoju wybiegłem na wzgórze i nagle z krzykiem rzuciłem się do ucieczki. Spod drzewa odwinął się ogromny wąż grubości męskiego ramienia. Widzę jeszcze dzisiaj tę scenę”. Autor tych słów naprawdę jej nie widzi, lecz przypomina sobie to, co kiedyś oglądał. Jest to podstawowa właściwość psychiki, że potrafimy przywołać z przeszłości obrazy przedmiotów i zjawisk oglądanych uprzednio.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.