Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Stres w życiu człowieka

W niektórych zawodach, stały dopływ stresów i potężnych konfliktów jest częścią składową wykonywanych obowiązków. Szefowie rządów, dyrektorzy koncernów i dużych instytucji, politycy, prawnicy, lekarze, kierowcy autobusowi w wielkich miastach, biznesmeni, nauczyciele, aktorzy, dziennikarze, to tylko niektórzy reprezentanci zawodów, gdzie element stresu odgrywa potężną rolę.

Inni w lekkomyślny sposób, stwarzają sobie sytuacje, które dostarczają im powodów do zmartwień, i dodatkowych stresów. Pan X, na przykład, posiada luksusowy samochód, dwa domy, kilka hoteli. Ambicją jego sąsiada Pana Y, jest mieć przynajmniej to samo, a może nawet więcej. Aby osiągnąć upragniony cel, i prześcignąć Pana X, musi otworzyć nowe przediębiorstwo. Nie ma on do tego odpowiednich kwalifikacji i wystarczającej ilości czasu. Zaciąga pożyczkę, związuje się z niepewnymi ludźmi. Upragniony cel staje się mirażem. Przedsiębiorstwo nie daje spodziewanych zysków. W rezultacie bezsenne noce, zawiedzione nadzieje, obawa przed wierzycielami i narastający strach przed konsekwencjami swej lekkomyślności. Cały zespół stresowy, mający fatalny wpływ na jego stan zdrowia. Ludzie tego typu, często wpadają w nałóg alkoholizmu, narkomanii czy też cierpią z powodu różnorodnych chorób fizycznych i psychicznych.

W Nowym Jorku, prawie każdy nowo wybudowany dom jest dwukrotnie wyższy od sąsiedniego. Aby tylko nie być gorszym od sąsiada. Gdy dodawanie pięter nie było już technicznie możliwe, starano się chociaż o przybudówkę. Nie chodziło tu tylko o względy ekonomiczne, chodziło o prestiż i znaczenie danej firmy lub osoby prywatnej. I właśnie w społeczeństwach nadmiernych ambicji, choroba niedokrwienna serca zbierała i zbiera nieprawdopodobne żniwo.

Są ludzie, którzy nie umieją żyć bez stałego dopływu intensywnych bodźców zewnętrznych. Szukają przygód i niebezpieczeństw. Szukają zwycięstw. Chęć przygód, odkryć i sukcesu, może być, niewątpliwie, korzystną cechą ludzkiej natury.

I dzieje się to do czasu, gdy nasze zamierzenia są realistyczne i leżą w granicach ludzkich możliwości. Starożytni Rzymianie, znali możliwości ludzkiego umysłu i ludzkiego organizmu. Wiedzieli również o jego słabościach i ograniczeniach. Chcąc więc zniszczyć swego ambitnego wroga, dawali mu w sposób perfidny wysokie stanowisko. Samozniszczenie było już tylko kwestią czasu. Wiadomo, im wyższy stołek, tym boleśniejszy upadek.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.