Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Rozruszniki mięśnia sercowego – dalszy opis

Elektryczny rozrusznik mięśnia sercowego ma praktyczne zastosowanie przy pewnych dolegliwościach i chorobach. Najczęściej są to tak zwane zaburzenia przewodnictwa mięśnia sercowego, których jednym z przykładów jest zespół nazwany od odkrywców zespołem Morgani – Adams – Stokesa.

Jest to ciekawy problem medyczny, który przedstawię tu w skrócie. Jak już pisałem, w mięśniu sercowym znajdują się dwa ośrodki emitujące bodźce elektryczne. W pewnych sytuacjach – najczęściej przy zaawansowanym procesie miażdżycowym – ośrodek centralny czyli ośrodek zatokowy, przestaje działać. Akcja serca zatrzymuje się … W ciągu następnych sekund zaczyna działać, wysyłając bodźce elektryczne, ośrodek drugorzędowy czyli przedsionkowo-komorowy. Ośrodek drugorzędowy jest jednak zdolny do wysyłania bodźców elektrycznych ze znacznie mniejszą częstotliwością. Praca serca ulega bardzo znacznemu zwolnieniu. Jest zbyt wolna aby zapewnić organizmowi ludzkiemu wystarczającą ilość krwi i tlenu. W konsekwencji pojawia się duszność narastająca przy każdym, nawet najmniejszym wysiłku fizycznym. W sytuacjach tych wszczepia się sztuczny rozrusznik, emitujący bodźce o odpowiedniej częstotliwości, pobudzający mięsień sercowy do szybszej i wydajniejszej pracy.

Oglądałem pacjenta, któremu wszczepiono sztuczny rozrusznik sercowy. Odczuwał on przed operacją duszność w spoczynku, potęgują się przy najmniejszym wysiłku fizycznym. Drobna czynność jak golenie, była związana z wysiłkiem. Ten sam pacjent po operacji był zupełnie innym człowiekiem. Zobaczyłem go… na polowaniu. Wesoły i uśmiechnięty, z dumą pokazywał znajomym maleńki aparacik, który przeobraził jego życie.

Nie potrzebuję dodawać, że wszczepienie rozrusznika mięśnia sercowego jest możliwe tylko w pewnych chorobach. Decyzja pozostaje w gestii zespołu lekarskiego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.