Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Rozpoznanie dusznicy bolesnej

Podstawą diagnozy pozostał obraz kliniczny. W przypadkach wątpliwych przeprowadza się badanie elektrokardiograficzne (E.C.G.). Próba ta wykazać może nie tylko istnienie choroby ale również predyspozycje do dolegliwości. Jest ona szczególnie pomocna, jeżeli badanie zostało przeprowadzone w trakcie istnienia epizodów bólowych. Badanie to przeprowadza się w spoczynku, bezpośrednio po wysiłku, lub też w kilka minut poprzedzających wysiłek. W przypadkach wątpliwych pacjent otrzymuje pewne środki farmakologiczne i dopiero po nich przeprowadza się badanie elektrokardiograficzne. W pewnym odsetku przypadków mimo istnienia dolegliwości badanie to nie wykazuje odchyleń od normy.

Badanie ciśnienia krwi. Jest stosunkowo proste, możliwe do przeprowadzenia w każdych warunkach. Ciśnienie krwi w czasie odczuwania bólów rośnie, chociaż nie u wszystkich pacjentów.

Badanie angiograficzne. Polega ono na uwidocznieniu naczyń krwionośnych serca, po wstrzyknięciu do nich odpowiedniego środka kontrastowego. Pozwala na uwidocznienie kształtu dotkniętego chorobą naczynia wieńcowego, a więc na stwierdzenie stopnia zaawansowania choroby.

Badania biochemiczne. Wykonywane w specjalnie wyposażonych laboratoriach, mogą wykazać zwiększoną produkcję kwasu mlekowego w mięśniu sercowym, jak również podwyższony poziom tzw. transaminaz, które uwalniane są do krwi w trakcie epizodów bólowych. Badania te mogą również wykazać pewne zmiany w składzie elektrolitów (sodu wapnia, chloru, potasu) mięśnia sercowego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.