Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Pomoc psychoanalityczna przy stresie

Jest to metoda leczenia wprowadzona przy końcu XIX wieku przez wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda (1856-1939). Istota leczenia psychoanalitycznego polega na stopniowym przy- pominaniu i ewentualnej analizie faktów z przeszłości, które mają wpływ na powstawanie naszej osobowości, zachowania, i myślenia. Przypuszcza się, że przypomnienie tych dawnych ewentualności ma znaczny wpływ na poprawę stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. Istnieje szereg metod analizy przeszłości, najbardziej rozpowszechnione i jednocześnie stosowane w tym leczeniu to:

– analiza podświadomości przy pomocy omawiania marzeń sennych.

– metoda wolnych skojarzeń. Pacjent formułuje słownie wszystkie myśli przychodzące w danym czasie.

Metoda leczenia przy pomocy psychoanalizy odgrywa szczególną rolę w leczeniu nerwic i stanów lękowych. Dane statystyczne z lat 1920-1930 podane przez Freuda podają liczbę 91% wyleczonych pacjentów cierpiących z powodu nerwic. Podkreśla się, że metoda ta stosowana być może tylko z pewną grupą pacjentów. Na kryteria wyboru składają się:

– stosunkowo młody wiek pacjenta (18-55 rok życia),

– wysoki poziom inteligencji,

– wiara w tę metodę leczniczą,

– posiadanie znacznego konta bankowego. Jest to oczywiste biorąc pod uwagę fakt, że jest to leczenie kosztowne. Pełne leczenie psychoanalityczne trwa od 2-3 lat, prowadzone jest 5 razy w tygodniu. Obecny koszt tego leczenia w Stanach Zjednoczonych wynosi od 20 do 30 tysięcy dolarów rocznie, a w Wielkiej Brytanii około 8 tysięcy funtów szterlingów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.