Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

POBIERANIE MATERIAŁU DO BADAŃ MIKROBIOLOGICZNYCH CZ. II

– 1. Bakteriologiczny zestaw transportowy nr 1 (Biomed), zawierający podłoże transportowe SBL w probówce szklanej zatopionej po wypełnieniu N2 i w drugiej probówce jałowy wacik nawinięty na patyk umocowany w korku, jest polecany do pobierania wymazów ze skóry i błon śluzowych i przesyłania ich nawet do odległego laboratorium. Według producenta podłoże zapewnia przeżycie większości drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych zarodnikujących. Z praktyki wynika, że w tych warunkach mogą przetrwać także inne bakterie beztlenowe, jeżeli czas od pobrania do posiewu materiału nie jest zbyt długi. Zestaw jest użyteczny do pobierania wymazów z ran pooperacyjnych, oparzeniowych, wydzieliny z drenów i przetok, natomiast nie jest zalecany do śródoperacyjnego pobierania materiału z wyjątkiem małych zabiegów, takich jak nacięcie ropnia w obrębie tkanek miękkich. Ilość materiału pobranego w ten sposób może być zbyt mała do przeżycia i izolacji wszystkich bakterii beztlenowych, jeżeli posiew nie zostanie wykonany natychmiast, ponadto zewnętrzna ściana obu probówek i korka nie jest jałowa, co utrudnia pobranie materiału w warunkach aseptycznych.

– 2. Płynne podłoże, takie jak do posiewu krwi w warunkach beztlenowych (anaeromedium), może być użyte do wykonania bezpośredniego posiewu na bloku operacyjnym i w innych szczególnych warunkach, kiedy czas od pobrania do posiewu materiału będzie dłuższy niż 2 – 3 h. Jest to metoda godna polecenia w operacjach wykonywanych wieczorem i w święta. Pobrany do strzykawki materiał po usunięciu pęcherzyków powietrza należy wstrzyknąć do podłoża i pozostawić w cieplarce do dalszego badania. Optymalne są małe pojemniki z podłożem w objętości 50 ml, takie jakich używa się do posiewu krwi u dzieci. W tych warunkach namnażają się bakterie beztlenowe i względnie beztlenowe, a ścisłe tlenowce, jak np. Pseudomonas, przeżywają doskonale w tych warunkach przez kilka dni.

Pobieranie materiału do płynnego podłoża (anaeromedium) i przedłużona inkubacja, tak jak we krwi, jest zalecana we wszystkich przypadkach posiewu nie zmienionych ropnie płynów ustrojowych, np. płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn z jamy opłucnej i otrzewnej. W takich warunkach zwiększa się prawdopodobieństwo izolacji szczepu, także w tych przypadkach, kiedy w materiale jest minimalna liczba komórek bakteryjnych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.