Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

ORGANIZM A OSOBOWOŚĆ CZ. II

Potoczna obserwacja przekonuje, że ludzie wobec jednakowych bodźców, jednakowych sytuacji zachowują się rozmaicie. Nagłe potrącenie na ulicy u jednych wywołuje gniew i reakcję słowną lub czynnościową, inni wyrażają zdziwienie, niektórzy ledwie są w stanie zauważyć, że zostali potrąceni i nie ujawniają żadnych mocniejszych przeżyć.

Takie różnice w reagowaniu na rozmaite bodźce obserwujemy już u dzieci. Niektóre są wybuchowe, gwałtowne, skłonne do płaczu, radości i gniewu, inne są powolne, nie okazują swych przeżyć, działają wolno. Jedne są konsekwentne w swych działaniach, trzymają się swych ulubionych zajęć i zabaw, inne zmienne, chętnie przerzucają się od jednego rodzaju zajęcia do innego.

Pochodzenie opisywanych różnic jest złożone. Wyjaśniamy je między innymi różnymi typami procesów nerwowych, które zachodzą u różnych osobników. Tego rodzaju różnice w zachowaniu się charakteryzują swoisty rodzaj działalności nerwowej u poszczególnych osób.

Temperament ujawnia dynamikę życia psychicznego i wiąże się z takimi cechami, jak siła, zmienność, szybkość oraz równowaga procesów psychicznych. Cechy temperamentu należą do cech indywidualnych. Ludzie różnią się między sobą tymi cechami, choć równocześnie zachodzą podobieństwa, które pozwalają na ustalenie pewnych typów psychicznych ze względu na temperament. Jedni więc mają słabe życie uczuciowe, a u innych uczucia powstają gwałtownie i opanowują całego człowieka. Jedni pracują szybko i nerwowo, inni powolniej, jedni są systematyczni, inni wybuchowi i niesystematyczni.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.