Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Odpoczynek i relaks – kontynuacja

Oczywiście dzięki wypoczynkowi możliwa jest doraźna poprawa samopoczucia. Tak np. nasza pacjentka Maria czuła się świetnie w czasie pobytu na wczasach zdrowotnych, na które wyjechała sama, bez męża i dzieci. Dolegliwości nerwicowe minęły, odzyskała humor, świetnie się bawiła. Jej radość znikła pod koniec pobytu, kiedy zaczęła myśleć o obowiązkach i przykrościach, które na nią czekają.

Osoby takie czują czasem zupełnie wyraźnie, że w ich chęci wypoczynku kryją się pragnienia ucieczki. Chcą po prostu uciec od trudnych sytuacji, w których tkwią nie mogąc sobie z nimi poradzić, od ludzi, z którymi źle się czują, od miejsc wiążących się z przykrymi wspomnieniami. Udaje się to na krócej lub dłużej. Przy poważniejszych nerwicowych trudnościach nie jest jednak możliwe, aby doraźna poprawa samopoczucia była równoznaczna z trwałym pozbyciem się nerwicy. Nie można dzięki niej uniknąć konfrontacji z poprzednimi trudnościami. Odizolowanie się od dawnych trudności pozwala najwyżej zapomnieć o nich na jakiś czas, ale one same nie zmieniają się. Poza tym przyczyny trudności nerwicowych w dużym stopniu tkwią w nas. Trudno jest uciec od własnych myśli, nastrojów i problemów. W momentach, gdy zostajemy sami ze swymi myślami, wracają nieprzyjemne sprawy i bolesne wspomnienia, przyjemne chwile może mącić obawa przed przyszłością.

Tak więc wypoczynek nie może w stosunku do nerwicowych przeżyć i konfliktów odgrywać takiej roli, jaką odgrywa wobec naturalnego przemęczenia pracą i sprawami codziennymi. Nie można stworzyć azylu, który by trwale zabezpieczył przed powrotem do rzeczywistego życia, z jego trudnościami i konfliktami. Można natomiast dopomóc sobie w znoszeniu codziennych napięć korzystając z wypoczynku i relaksu w sposób zgodny z własnymi upodobaniami.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.