Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Niewyćwiczenie uwagi dowolnej

Na ogół jednak silne bodźce uboczne, hałasy, wonie, błyski światła przeszkadzają w skupieniu i jeżeli nawet człowiek potrafi zwalczać ich działanie, to wyczerpują one częściowo jego energię i osłabiają przez to trwałość uwagi. Dlatego jest rzeczą pożądaną stwarzanie takich warunków do pracy, aby one pomagały skupieniu.

Roztargnieniem nazywamy stan, w którym człowiek nie zauważa wielu przedmiotów i zjawisk. Człowiek roztargniony nie kończy zaczętej pracy, gubi rozmaite przedmioty, zapomina o pójściu na umówione spotkanie. Roztargnienie może mieć dwie różne przyczyny.

Pierwszą przyczyną roztargnienia jest niewyćwiczenie uwagi dowolnej. Wskutek tego uwaga jest ciągle przyciągana przez coraz to nowe bodźce, przerzuca się z jednego przedmiotu na drugi. Ten typ roztargnienia znajdujemy u dzieci. Należy go zwalczać przez odpowiednie kierowanie i ćwiczenie.

Drugą przyczyną roztargnienia może być silne skupienie uwagi na jednym przedmiocie. Na skutek tego wszystkie inne przedmioty i zjawiska stają się marginesowe. Człowiek nie zwraca na nie uwagi, ponieważ nie łączą się one z problemem, którym jest zaabsorbowany, pochłonięty. Jest to właściwość ludzi o silnej koncentracji uwagi, a o słabej jej ruchliwości.

W ten sposób roztargnionymi bywają uczeni, którzy, borykając się z jakimiś skomplikowanymi zagadnieniami, odtrącają od siebie wszystko, co w jakiś sposób przeszkadza im w ciągłym myśleniu nad tym zagadnieniem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.