Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Leczenie insuliną

Leczenie insuliną ma również szerokie zastosowanie w przypadkach śpiączki cukrzycowej i przy współistniejących zakażeniach, czy poważnych chorobach infekcyjnych.

Obecnie na rynku farmaceutycznym, znajduje się dziesiątki różnorodnych insulin. Dla ułatwienia podzielimy je na trzy zasadnicze grupy.

– 1. Insulina o działaniu natychmiastowym – Jest to insulina krystaliczna. Stosuje się ją w sytuacjach, kiedy konieczna jest jak najszybsza akcja lekarska. Dzieje się to w przypadkach śpiączki cukrzycowej, kwasicy ketonowej, jak również w sytuacji gdy we krwi i moczu pacjenta znajdujemy bardzo wysoki poziom cukru. Szczyt działania tej insuliny przypada w dwie godziny po wstrzyknięciu. Maksymalny czas działania do 12 godzin.

– 2. Insulina o działaniu średnim – Stosuje się ją szeroko w celu wyrównania cukrzycy. Najczęściej raz w ciągu doby, przed śniadaniem. Dawka tego rodzaju insuliny zależy, oczywiście, od poziomu cukru we krwi i w moczu. Uważa się również, że pacjent stosujący ten rodzaj insuliny powinien spożywać posiłki regularnie, a szczególnie w godzinach popołudniowych. Szczyt działania tej insuliny przypada około 8 godzin po zastrzyku. Maksymalny czas działania – 24 godziny.

– 3. Insulina o działaniu długotrwałym – Stosuje się u pacjentów, którzy chcą jak najrzadziej otrzymywać zastrzyki. Jest to leczenie ryzykowne, ponieważ czas i ilość uwalnianej po wstrzyknięciu insuliny ulega stałej zmianie. Nie znamy i nie potrafimy przewidzicieć dawki w sposób prawidłowy. Szczyt działania tej insuliny przypada w około 25 godzin po zastrzyku. Maksymalny czas działania wynosi około 36 godzin.

Jeśli pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę insuliny, dojść może do powstania śpiączki hypoglikemicznej. To znaczy, że u pacjenta poziom cukru we krwi uległ znacznemu obniżeniu. Niektóre objawy towarzyszące tym stanom to: uczucie głodu, niepokój, nagłe pocenie się, drżenie, przyspieszenie akcji serca. Każdy pacjent stosujący insulinę zna ten stan fizyczny. Dlatego też zaleca się, aby pacjent miał przy sobie kilka kostek cukru i użył ich w stosownym momencie. Pacjent powinien również posiadać przy sobie, dowód z informacją, że jest chory na cukrzycę. Wielu pacjentów z okresowo obniżonym poziomem cukru we krwi, zachowuje się, jak pod wpływem alkoholu. Dlatego też informacja, że pacjent choruje na cukrzycę ma olbrzymie znaczenie. Kończąc informacje o cukrzycy, podkreślam raz jeszcze, że cukrzyca jest chorobą, którą można leczyć prawidłowo, bez powikłań i komplikacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.