Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Leczenie farmakologiczne nerwicy

W leczeniu nerwic znajdują zastosowanie leki o różnych punktach uchwytu, działające na różne procesy fizjologiczne i ich zakłócenia. Jak wiadomo, w nerwicy występują zaburzenia w czynności różnych narządów i układów. W związku z tym stosuje się środki działające kory- gująco na te zakłócenia. Są wśród nich zarówno leki znane i stosowane od dawna, jak i ostatnio wprowadzone do lecznictwa. I tak zależnie od rodzaju objawów nerwicowych stosowane mogą być środki i mieszanki przeciwbólowe, rozkurczowe, środki ogólnie wzmacniające lub tonizujące układ nerwowy, witaminy i mieszanki witaminowe, wreszcie środki wpływające na czynności układu wegetatywnego.

Drugą grupę środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu nerwic stanowią środki działające uspokajająco lub nasennie. Są wśród nich leki znane i stosowane od dawna, naturalnie nie tylko w nerwicach. Zależnie od rodzaju leku i stosowanej dawki środki te zmniejszają napięcie nerwowe, uspokajają lub powodują płytszy lub głębszy sen.

W ostatnich latach powstała cała grupa nowych leków, które nie mając tak wyraźnego działania nasennego wpływają specyficznie na procesy psychiczne i tą drogą łagodzą lub znoszą niepokój i inne dolegliwości nerwicowe.

Leki te, określane nazwą trankwilizatorów, stosowane są szeroko w różnego typu nerwicach. Działają one na drodze regulacji procesów psychicznych i redukowania napięcia – ewentualne działanie nasenne może stanowić efekt końcowy. Niektóre z tych leków jednocześnie poprawiają nastrój lub w inny sposób wpływają na poprawę samopoczucia. W nerwicach znajdują też zastosowanie leki neuroleptyczne, które mają nieco inny mechanizm działania, ale w przypadku dolegliwości nerwicowych dają efekty zbliżone do trankwilizatorów.

Nie chcemy tu wdawać się w szczegółową analizę działania poszczególnych środków czy grup leków. Leki, tak jak każda metoda leczenia, tylko w ręku osoby fachowej są sposobem mogącym przynieść wyzdrowienie w innych przypadkach ich siła może obrócić się przeciwko stosującemu.

Leczenie farmakologiczne stosowane bywa szeroko we wszystkich rodzajach nerwic, zarówno w lecznictwie otwartym, jak zamkniętym. Nie wyklucza ono, a czasem nawet może ułatwiać, stosowanie innych metod leczenia. Zależnie od decyzji lekarza lub zespołu leczącego pierwszoplanowe mogą stać się inne metody leczenia, ’ak np. psychoterapia, w związku z czym może nie być potrzeby stosowania leków. Oczywiście o tym, czy i jak długo dany lek stosować i czy wprowadzić inne metody lecznicze będzie decydował lekarz. W niektórych przypadkach same leki nie są w stanie rozwiązać poważniejszych trudności pacjenta. W związku z tym pacjent nie powinien oczekiwać od lekarza „cudów farmakologicznych’’, a raczej stosować się do jego zaleceń i wspólnie z nim rozważać przyczyny ewentualnych trudności.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.