Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Leczenie farmakologiczne dusznicy

W okresie bólowym, natychmiastową ulgę przynosi nitrogliceryna, podana podjęzykowo (okolica podjęzykowa jest bogato zaopatrzona w naczynia krwionośne, ułatwia więc szybkie wchłonięcie leku). Istota działania nitrogliceryny (nazwa chemiczna trinitryn) polega na szybkim rozszerzaniu naczyń wieńcowych mięśnia sercowego. Co prawda, istnieje szereg różnorodnych teorii tłumaczących mechanizm działania tego leku. Tak czy inaczej, zanotować można pewną nieraz bardzo znaczną, chociaż chwilową, poprawę w krążeniu wieńcowym. Często nie wystarcza jedna tabletka. Są pacjenci zażywający kilkanaście tabletek dziennie.

Nitrogliceryna rozszerza nie tylko naczynia wieńcowe serca, działa również na inne naczynia krwionośne. W rezultacie występują pewne objawy uboczne, takie jak bóle głowy itp. Są to objawy przejściowe, znikające po zaprzestaniu zażywania leku.

Szereg naukowców uważa, że nitrogliceryna ma nie tylko działanie-chwilowe. Przyczynia się ona również do rekanalizacji, to znaczy, do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, jak również prawdopodobnie do udrożnienia naczyń ze zmianami anatomicznymi.

Innym lekiem, o podobnym do nitrogliceryny działaniu, jest Amyl Nitrate w formie ampułek kruszonych przed użyciem. Lek pobiera się przez głęboki wdech. Pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej. Lek ten ma być bardzo skuteczny, kiedy dusznicy bolesnej towarzyszy nadciśnienie. Niektórzy lekarze, są przekonani, że jest to lek jedyny.

Wymienione dwa leki działają prawie natychmiast. Intensywne badania farmakologiczne, pozwoliły znaleźć leki o podobnych walorach, lecz o przedłużonym działaniu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.