Baza wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, ogólnej i chińskiej. Najlepszy Portal!

Ingerecja fali akustycznej w organizm ludzki

Wszystkie gatunki ziemskie wraz z człowiekiem w trakcie rozwoju ewolucyjnego poznały jedynie energię słoneczną i w mniejszym stopniu – dzięki tłumiącemu działaniu atmosfery – kosmiczną oraz promieniowanie z głębi Ziemi. I tylko do nich ewolucyjnie się przystosowały. I tak, przed nadwyżką promieniowania słonecznego zwierzęta chroni ich sierść, a człowieka pigment zwany melaniną albo po prostu jego ubranie.

Nowe rodzaje pól i niesiona nimi energia jest człowiekowi niepotrzebna, wręcz szkodliwa. Nie posiada on receptorów ani mechanizmów fizjologicznych do jej przejęcia, przetworzenia, wykorzystania. Jest to energia n i e meta bo I i czn a. Jej działanie daje się czasami zmierzyć w warunkach laboratoryjnych.

Prześledźmy ingerencję fali akustycznej w organizm ludzki. Ultradźwięki o intensywności 0,5 W/cm2 wywołują nieznaczny proces zapalny naskórka z wysiękiem oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych. W tkance łącznej zaburzenia strukturalne powstają przy natężeniach wynoszących zaledwie 0,2 W/cm2 i przy 10-minutowej ekspozycji. W mięśniach małe natężenia (do 0,6 W/cm2) stymulują zmniejszenie zawartości glikogenu, ATP i nieorganicznego fosforanu. A już 3-6 W/cm2 wywołuje obrzęki z zatarciem granic włókien, tworzeniem się wakuoli, zanika prążkowanie w mięśniach szkieletowych. Tkanka kostna jest mniej wrażliwa, dopiero przy 3,25 W/cm2 po 15-tu minutach ekspozycji zaczynają się procesy degeneracyjne. Przy 2 W/cm2 przy częstotliwości 800 kHz już po kilku minutach powstawały bóle wieńcowe, zaburzenia czucia i drętwienie palców lewej ręki (charakterystyczne dla niedotlenienia serca). Następuje hemoliza (rozpuszczenie) krwinek czerwonych, a białe ulegają destrukcji przy jeszcze niższych natężeniach. Tkanka nerwowa jest bardzo wrażliwa na ultradźwięki. Graniczna dopuszczalna dawka to 0,75 W/cm2. Natomiast 6 W/cm2 daje zgrubienia włókien nerwowych przypominające żylakowatość, a po trzech dniach powstawała fragmentacja (przerwanie) włókna i późniejszy rozpad neurofibrylli.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.